កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុន CMA CGM ដឹកនាំដោយ លោក Kaushal ROHILLA អ្នកគ្រប់គ្រងប្រចាំប្រទេស នៃក្រុមហ៊ុន CMA CGM Cambodia
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) ៖ នាវេលាម៉ោង ៣ រសៀល ថ្ងៃអង្គារ ១៣ រោច ខែទុតិយាសាឍ ឆ្នាំមមី អដ្ឋស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៧០ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ នៅសាលប្រជុំតូច កសស លោក ថៃ ឬទ្ធី អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកអាជីវកម្ម តំណាង ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារ ជាមួយនឹងក្រុមហ៊ុន CMA CGM ដឹកនាំដោយ លោក Kaushal ROHILLA អ្នកគ្រប់គ្រងប្រចាំប្រទេស នៃក្រុមហ៊ុន CMA CGM Cambodia និងជាអនុប្រធាន នៃគណៈកម្មការដឹកជញ្ជូន និងភស្តុភារកម្ម នៃសភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុប ប្រចាំកម្ពុជា (Euro Cham TLC) ស្តីពី ការពង្រីកកំពង់ផែ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាយុទ្ធសាស្ត្រ

Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 3 PM on Tuesday, 11th August 2025, at the venue of PAS Meeting Room, Mr. Thay Rithy, Deputy Director-General in charge of Business, Representative of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of ...
Held a discussion meeting with CMA CGM (Cambodia) Co., Ltd., led by Mr. Kaushal ROHILLA, Country Manager of CMA CGM Cambodia
August 12, 2026
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 3 PM on Tuesday, 11th August 2025, at the venue of PAS Meeting Room, Mr. Thay Rithy, Deputy Director-General in charge of Business, Representative of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port and PAS Management, held a discussion meeting with CMA CGM (Cambodia) Co., Ltd., led by Mr. Kaushal ROHILLA, Country Manager of CMA CGM Cambodia and Vice-Chairman of Euro Cham Transport and Logistics Committee (TLC), regarding port expansion and strategic cooperation