កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ និងការធ្វើបទបង្ហាញ ស្តីពី ការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលអគ្គិសនី ពីកំពង់ផែ ទៅនាវាពេលសំចត និងប្រព័ន្ធតាមដានពីចម្ងាយ
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) ៖ នាវេលាម៉ោង ៩ ព្រឹក ថ្ងៃអង្គារ ១៣ រោច ខែទុតិយាសាឍ ឆ្នាំមមី អដ្ឋស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៧០ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៦ នៅសាលប្រជុំតូច កសស លោក ថៃ ឬទ្ធី អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកអាជីវកម្ម និងលោក ទី សាគុណ អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកបច្ចេកទេស តំណាង ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារ និងស្តាប់ការធ្វើបទបង្ហាញ ស្តីពី ការផ្គត់ផ្គង់ថាមពលអគ្គិសនី ពីកំពង់ផែ ទៅនាវាពេលសំចត និងប្រព័ន្ធតាមដានពីចម្ងាយ ដោយកុំព្យូទ័រ របស់ ក្រុមហ៊ុន ABB Automation and Electrification Co., Ltd

Held a discussion meeting and received a presentation regarding Electric Power System From Port To Ship During Berthing
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 9 AN on Tuesday, 11th August 2026, at the venue of PAS Meeting Room, Mr. Thay Rithy, Deputy Director-General in charge of Business, and Mr. Ty Sakun, Deputy Director-General in charge of Technical, Representatives of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port and PAS Management, held a discussion meeting and received a presentation regarding Electric Power System From Port To Ship During Berthing (Shore to Ship Solution), and Remote Monitoring System by Computer [Supervisory Control and Data Acquisition (SCADA)] of ABB Automation and Electrification Co., Ltd