ថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានទស្សនកិច្ចសិក្សាកំពង់ផែត្យូក្សូ ។ កំពង់ផែត្យូក្សូគឺជាកំពង់ផែសមុទ្រធំមួយរបស់ជប៉ុន និងជាកំពង់ផែធំមួយក្នុងអាងមហាសមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលមានសមត្ថភាពលើកដាក់ទំនិញប្រមាណ 100លានតោនក្នុង1ឆ្នាំ និង 4,5 លាន TEUs កុងតឺន័រ ក្នុង 1 ឆ្នាំ
នៅរសៀលថ្ងៃចន្ទ 14 រោច ខែផល្គុន ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី20 ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងឱកាសបេសកកម្មនៅប្រទេសជប៉ុន ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូនៃសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស  បានទស្សនកិច្ច...
មីនា ២១, 2023
នៅរសៀលថ្ងៃចន្ទ 14 រោច ខែផល្គុន ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី20 ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងឱកាសបេសកកម្មនៅប្រទេសជប៉ុន ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូនៃសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស  បានទស្សនកិច្ចសិក្សាកំពង់ផែត្យូក្សូ ។ កំពង់ផែត្យូក្សូគឺជាកំពង់ផែសមុទ្រធំមួយរបស់ជប៉ុន និងជាកំពង់ផែធំមួយក្នុងអាងមហាសមុទ្រប៉ាស៊ីហ្វិក ដែលមានសមត្ថភាពលើកដាក់ទំនិញប្រមាណ 100លានតោនក្នុង1ឆ្នាំ និង 4,5 លាន TEUs កុងតឺន័រ ក្នុង 1 ឆ្នាំ

PAS Management, had conducted the study tour at the Port of Tokyo. Port Tokyo is the largest sea port in Japan and the largest sea port in Pacific Ocean Basin having the annual volume of 100 million ton/year
On Monday, 20th March 2023, During the abroard mission in Japan, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia, in charge as Chairman and CEO, led the delegation of the members of Board Directors, and PAS Management, had conducted the study tour at the Port of ...
March 21, 2023
On Monday, 20th March 2023, During the abroard mission in Japan, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia, in charge as Chairman and CEO, led the delegation of the members of Board Directors, and PAS Management, had conducted the study tour at the Port of Tokyo. Port Tokyo is the largest sea port in Japan and the largest sea port in Pacific Ocean Basin having the annual volume of 100 million ton/year of general cargoes and 4.5 million TEUs/year of container throughput