ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ ក្រុមហ៊ុន China Federation of Logistics & Purchasing (CFLP) មកកាន់ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) ៖ នាពេលព្រឹក ថ្ងៃសៅរ៍ ៧ រោច ខែអាសាឍ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៧ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលប្រជុំធំ កសស ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានទទួលស្វាគមន៍ ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ ក្រុមការងារ នៃក្រុមហ៊ុន China Federation of Logistics & Purchasing (CFLP) ក្នុងគោលបំណងស្វែងយល់ពី ប្រតិបត្តិការ សក្តានុពល និងការអភិវឌ្ឍរបស់ កសស។ ក្នុងកិច្ចជំនួបនេះ ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ក៏បានប្រគល់វត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ជូន ថ្នាក់ដឹកនាំនៃដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ក្រុមការងារ នៃក្រុមហ៊ុន CFLP ផងដែរ។

welcomed a visit of China Federation of Logistics & Purchasing (CFLP) working group in purpose to learn about PAS’s operations
Sihanoukville Autonomous Port (PAS): On Saturday morning, 27th July 2024, at the venue of PAS Conference Room, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port, welcomed a visit of China Federation of Logistics & Purchasing (CFLP) working group, in purpose to learn about PAS’s operations, potential and developments. During this meeting, His Excellency Lou Kim Chhun, also presented souvenirs to the head of CFLP working group visit.