ទទួលស្វាគមន៍ ដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សា របស់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ ក្រោមកម្មវិធីទំនាក់ទំនងសាធារណៈរបស់ចៃកា ដើម្បីផ្តល់នូវការយល់ដឹងមូលដ្ឋានអំពីជំនួយអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវការរបស់ជប៉ុន
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) នាវេលាម៉ោង ២:៣០នាទី រសៀល ថ្ងៃសុក្រ ៧កើត ខែមាឃ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលប្រជុំតូច កសស លោក ទី សាគុណ អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុុកបច្ចេកទេស តំណាង ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានទទួលស្វាគមន៍ ដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សា របស់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យ ក្រោមកម្មវិធីទំនាក់ទំនងសាធារណៈរបស់ចៃកា ដើម្បីផ្តល់នូវការយល់ដឹងមូលដ្ឋានអំពីជំនួយអភិវឌ្ឍន៍ផ្លូវការរបស់ជប៉ុន និងសកម្មភាពសហប្រតិបត្តិការរបស់ទីភ្នាក់ងារ ចៃកា ក្នុងការអភិវឌ្ឍកំពង់ផែស្វយ៍តក្រុងព្រះសីហនុ

welcomed a visit of university students under JICA public relations seminar to provide the student with basic understanding
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) At 2:30 PM on Friday, 16th February 2024, at the venue of PAS Meeting Room, Mr. Ty Sakun, Deputy Director-General in charge of Technical, Representative of His Excellency Lou Kim Chhun ...
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) At 2:30 PM on Friday, 16th February 2024, at the venue of PAS Meeting Room, Mr. Ty Sakun, Deputy Director-General in charge of Technical, Representative of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port and PAS Management Team, welcomed a visit of university students under JICA public relations seminar to provide the student with basic understanding about Japan's Official Development Assistance (ODA) and JICA's cooperation activities in the development of Sihanoukville Autonomous Port