ការទទួលស្វាគមន៍ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ក្រុមហ៊ុន Maersk (Cambodia) Ltd ដឹកនាំដោយ លោកស្រី Nadine Ho Sue Chin អ្នកគ្រប់គ្រងផ្នែកលក់ប្រចាំប្រទេស
នៅវេលាម៉ោង ៩:៣០ នាទីព្រឹក ថ្ងៃពុធ ១០កើត ខែអស្សុជ ឆ្នាំខាល ចត្វាស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ នៅសាលប្រជុំធំ កសស លោក ថៃ ឬទ្ធី អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកអាជីវកម្ម និងលោក ថោង វីរ៉ូ អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុករដ្ឋបាល-គ្រប់គ្រង តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ រួមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានទទួលស្វាគមន៍ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់ក្រុមហ៊ុន Maersk (Cambodia) Ltd ដឹកនាំដោយ លោកស្រី Nadine Ho Sue Chin អ្នកគ្រប់គ្រងផ្នែកលក់ប្រចាំប្រទេស ក្នុងគោលបំណងសិក្សាបន្ថែមអំពី កសស រួមទាំងការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពទៅលើសមត្ថភាពកំពង់ផែ បរិមាណនៃការដឹកជញ្ជូន ផែនការអភិវឌ្ឍន៍កំពង់ផែ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាង ក្រុមហ៊ុន Maersk (Cambodia) Ltd និងកសស សម្រាប់ភាពរីកចម្រើនក្នុងពេលអនាគត។

At 9:30 AM on Wednesday, 5th October 2022 at the venue of PAS Conference Room, Mr. Thay Rithy, Deputy Director-General in charge of Business and Mr. Thong Viro, Deputy Director-General in charge of Administration-Management on behalf of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal ...
welcomed a visit of Maersk (Cambodia) Ltd, led by Ms. Nadine Ho Sue Chin, Country Sales Manager
October 05, 2022
At 9:30 AM on Wednesday, 5th October 2022 at the venue of PAS Conference Room, Mr. Thay Rithy, Deputy Director-General in charge of Business and Mr. Thong Viro, Deputy Director-General in charge of Administration-Management on behalf of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port and PAS Management Team, welcomed a visit of Maersk (Cambodia) Ltd, led by Ms. Nadine Ho Sue Chin, Country Sales Manager in a purpose to study more about PAS including an overview update on port capacity, volume of movement, port development plan and collaboration between Maersk (Cambodia) Ltd and PAS for the future growth.