ការបើកកិច្ចប្រជុំវិសាមញ្ញ ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល អាណត្តិទី ៨ នៅសាលប្រជុំកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងតាមប្រព័ន្ធវីដេអូពីចំងាយ (Online Meeting)
នាព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ១ រោច ខែអស្សុជ ឆ្នាំឆ្លូវ ត្រីស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៥ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២២ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២១ កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បានបើកកិច្ចប្រជុំវិសាមញ្ញ ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល អាណត្តិទី ៨ នៅសាលប្រជុំកំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងតាមប្រព័ន្ធវីដេអូពីចំងាយ (Online Meeting) ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាល ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល កសស អាណត្តិទី ៨ ។

Sihanoukville Autonomous Port held an extraordinary meeting of the Board of Directors in its 8th mandate at meeting hall of Sihanoukville Autonomous Port and via video from a distance (Online Meeting)
In the morning of Friday 22nd October 2021, Sihanoukville Autonomous Port held an extraordinary meeting of the Board of Directors in its 8th mandate at meeting hall of Sihanoukville Autonomous Port and via video from a distance (Online Meeting) under the presidency of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government in charge as the Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port and the Chairman of the Board of Directors of PAS in its 8th mandate.