បើកកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ស្តីពីគំនូសប្លង់ និងរចនាសម្ព័ន្ធអគារ VTS ថ្មីនៃ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ប្រព័ន្ធចរាចរនាវា (VTS)
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) ៖ នាវេលាម៉ោង ៣ រសៀល ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១០ កើត ខែភទ្របទ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១២ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលប្រជុំតូច កសស ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានបើកកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ស្តីពីគំនូសប្លង់ និងរចនាសម្ព័ន្ធអគារ VTS ថ្មីនៃ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ប្រព័ន្ធចរាចរនាវា (VTS) ជាមួយក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សា JAPAN Aids to Navigation Association (JANA)

ihanoukville Autonomous Port (PAS): At 3 PM on Thursday, 12th September 2024, at the venue of PAS Meeting Room, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port​​ ...
Held a discussion meeting regarding layout and structure of new vessel traffic system (VTS) building of Vessel Traffic System Development Project
September 13, 2024
Sihanoukville Autonomous Port (PAS): At 3 PM on Thursday, 12th September 2024, at the venue of PAS Meeting Room, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port, and PAS Management, held a discussion meeting regarding layout and structure of new vessel traffic system (VTS) building of Vessel Traffic System Development Project with Consultancy Company JAPAN Aids to Navigation Association (JANA)