កិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការសម្របសម្រួលរួមលើកទី ៦ (the 6th JCC Meeting)
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ៖ នាវេលាម៉ោង ៣ រសៀល ថ្ងៃសុក្រ ៦ រោច ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ នៅសាលប្រជុំធំ កសស កិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការសម្របសម្រួលរួមលើកទី ៦ នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពលើការងារគ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រនៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ (ដំណាក់កាលទី ៣) ...
សីហា ១៥, 2025
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ៖ នាវេលាម៉ោង ៣ រសៀល ថ្ងៃសុក្រ ៦ រោច ខែស្រាពណ៍ ឆ្នាំម្សាញ់ សប្តស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៩ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៥ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ នៅសាលប្រជុំធំ កសស កិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការសម្របសម្រួលរួមលើកទី ៦ នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពលើការងារគ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រនៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ (ដំណាក់កាលទី ៣) ត្រូវបានរៀបចំឡើង ដោយមានការចូលរួមពី តំណាង ស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, ទីភ្នាក់ងារ JICA ប្រចាំទីក្រុងភ្នំពេញ ប្រទេសកម្ពុជា, ទីភ្នាក់ងារ ស្នាក់ការកណ្តាល JICA ប្រចាំទីក្រុងតូក្យូ, ក្រុមជំនាញការ JICA, អ្នកប្រឹក្សា ប្រតិបត្តិការ និងការគ្រប់គ្រងកំពង់ផែ សម្រាប់ កសស, អគ្គនាយកដ្ឋាន គយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា, និងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ

Sihanoukville Autonomous Port : At 3 PM on Friday, 15th August 2025, at the venue of PAS Conference Room, the 6th Joint Coordinating Committee Meeting (JCC Meeting) was held regarding the Project for Capacity Development on Container Terminal Management and Operation in Sihanoukville Port (Phase 3) ...
The 6th Joint Coordinating Committee Meeting (JCC Meeting)
August 15, 2025
Sihanoukville Autonomous Port : At 3 PM on Friday, 15th August 2025, at the venue of PAS Conference Room, the 6th Joint Coordinating Committee Meeting (JCC Meeting) was held regarding the Project for Capacity Development on Container Terminal Management and Operation in Sihanoukville Port (Phase 3), attended by Representative of Embassy of Japan to the Kingdom of Cambodia, JICA Cambodia Office in Phnom Penh, JICA Headquarter in Tokyo, JICA Expert Team, Advisor for Port Operation and Management to PAS, General Department of Customs and Excise of Cambodia, and Ministry of Public Works and Transport, presided over by His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port