កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ស្តីពីគំនូសប្លង់អគារ VTS ថ្មី និងយថាប្រភេទបច្ចេកទេសប្រព័ន្ធអង់តែន នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ប្រព័ន្ធចរាចរនាវា
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) ៖ នាវេលាម៉ោង ៣ រសៀល ថ្ងៃអង្គារ ៤ រោច ខែកត្តិក ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៩ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលប្រជុំតូច កសស លោក ថោង វីរ៉ូ អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុករដ្ឋបាល-គ្រប់គ្រង តំណាង ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានបើកកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ស្តីពីគំនូសប្លង់អគារ VTS ថ្មី និងយថាប្រភេទបច្ចេកទេសប្រព័ន្ធអង់តែន នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ប្រព័ន្ធចរាចរនាវា ជាមួយក្រុមហ៊ុនទីប្រឹក្សា Japan Aids to Navigation Association (JANA)

Held a discussion meeting regarding layout of new VTS building and technical specifications of antenna system of Vessel Traffic System
Sihanoukville Autonomous Port (PAS): At 3 PM on Tuesday, 19th November 2024, at the venue of PAS Meeting Room, Mr. Thong Viro, Deputy Director-General in charge of Administration-Management, Representative of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port, and PAS Management, held a discussion meeting regarding layout of new VTS building and technical specifications of antenna system of Vessel Traffic System Development Project with Japan Aids to Navigation Association (JANA) Consultancy Company