ពិធីបិទសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅការងារឆ្នាំ២០២៥ របស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន
រាជធានីភ្នំពេញ សណ្ឋាគារសូហ្វីតែល ភ្នំពេញភូគីត្រា ៖ នាថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១០រោច ខែបុស្ស ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី ២៣ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ បានដឹកនាំមន្ត្រីក្រោមឱវាទ ចូលរួមពិធីបិទមហាសន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផលការងារឆ្នាំ២០២៤ និងលើកទិសដៅឆ្នាំ២០២៥ របស់ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា

Closing Ceremony of the Annual Conference on Works Achievement in 2024 and Works Plan for 2025 of Ministry of Public Works and Transport
Phnom Penh Capital City, Sofitel Phnom Penh Phokeethra Hotel : On Thursday, 23rd January 2025, His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port led the subordinating officials to attend the Closing Ceremony of the Annual Conference on Works Achievement in 2024 and Works Plan for 2025 of Ministry of Public Works and Transport, presided over by Samdech Moha Borvor Thipadei HUN MANET, the Prime Minister of the Kingdom of Cambodia. In this Closing Ceremony, Sihanoukville Autonomous Port presented Work Achievement of 2024 and the future development plans of Sihanoukville Autonomous Port