កិច្ចប្រជុំពិភាក្សា អំពីវឌ្ឍនភាពនៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ចំណតផែកុងតឺន័រថ្មី នៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ CP-10 CP-P21 និងCP-P27
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) ៖ នាវេលាម៉ោង ៩:៣០ នាទីព្រឹក ថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១២ កើត ខែមិគសិរ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលប្រជុំធំ កសស លោក ថោង វីរ៉ូ អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុករដ្ឋបាល-គ្រប់គ្រង និងលោក ទី សាគុណ អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកបច្ចេកទេស តំណាង ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បានបើកកិច្ចកិច្ចប្រជុំពិភាក្សា ជាមួយក្រុមការងារអ្នកជំនាញ JICA ក្រុមហ៊ុនសាងសង់ TOA Corporation និងទីប្រឹក្សាគម្រោង Nippon Koei & Oriental Consultant Global JV អំពីវឌ្ឍនភាពនៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ចំណតផែកុងតឺន័រថ្មី នៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ CP-10 CP-P21 និងCP-P27

Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 9:30 AM on Thursday, 12th December 2024, at the venue of PAS Conference Room, Mr. Thong Viro, Deputy Director-General in charge of Administration-Management, and Mr. Ty Sakun, Deputy Director-General in charge of Technical, Representatives of His ...
Held a discussion meeting with JICA Experts, Construction Company (TOA Corporation) and Project Consultant (Nippon Koei & Oriental Consultant Global JV)
December 13, 2024
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) : At 9:30 AM on Thursday, 12th December 2024, at the venue of PAS Conference Room, Mr. Thong Viro, Deputy Director-General in charge of Administration-Management, and Mr. Ty Sakun, Deputy Director-General in charge of Technical, Representatives of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port and PAS Management, held a discussion meeting with JICA Experts, Construction Company (TOA Corporation) and Project Consultant (Nippon Koei & Oriental Consultant Global JV) regarding a progress of Sihanoukville Port New Container Terminal Development Project CP-10, CP-P21, and CP-P27