កិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការសម្របសម្រួលរួមលើកទី ៥ (the 5th JCC Meeting) នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពលើការងារគ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រ
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ៖ នាវេលាម៉ោង ២ រសៀល ថ្ងៃពុធ ៨ រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលប្រជុំធំ កសស កិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការសម្របសម្រួលរួមលើកទី៥ នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពលើការងារគ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រនៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ ...
នៅកញ្ញា ២៦, 2024
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ ៖ នាវេលាម៉ោង ២ រសៀល ថ្ងៃពុធ ៨ រោច ខែភទ្របទ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ នៅសាលប្រជុំធំ កសស កិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការសម្របសម្រួលរួមលើកទី៥ នៃគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពលើការងារគ្រប់គ្រង និងប្រតិបត្តិការចំណតផែកុងតឺន័រនៅកំពង់ផែក្រុងព្រះសីហនុ-ដំណាក់កាលទី ៣  (ជំហានទី២)  ត្រូវបានរៀបចំឡើង ដោយមានការចូលរួមពី តំណាង ស្ថានទូតជប៉ុនប្រចាំព្រះរាជណាចក្រកម្ពុជា, ទីភ្នាក់ងារ JICA ប្រចាំទីក្រុងតូក្សូ, ក្រុមជំនាញការ JICA,្ អគ្គនាយកដ្ឋាន គយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា, និងក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ

Held regarding the Project for Capacity Development on Container Terminal Management and Operation in Sihanoukville Port-Phase 3 (2nd Stage)
Sihanoukville Autonomous Port : At 2 PM on Wednesday, 25th September 2024, at the venue of PAS Conference Room, the 5th Joint Coordinating Committee Meeting (JCC Meeting) was held regarding the Project for Capacity Development on Container Terminal Management and Operation ...
September 26, 2024
Sihanoukville Autonomous Port : At 2 PM on Wednesday, 25th September 2024, at the venue of PAS Conference Room, the 5th Joint Coordinating Committee Meeting (JCC Meeting) was held regarding the Project for Capacity Development on Container Terminal Management and Operation in Sihanoukville Port-Phase 3 (2nd Stage), attended by Representative of Embassy of Japan្ to the Kingdom of Cambodia, JICA Head Quarter in Tokyo, JICA Expert Team, General Department of Customs and Excise of Cambodia, and Ministry of Public Works and Transport, presided over by His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port