កិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ស្តីពីការបកស្រាយ គំរូប៉ាន់ស្មានតម្រូវការ និងគំរូស្ថិតិជាមួយវិទ្យាស្ថាន The Overseas Coastal Area Development Institute of Japans
កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ (កសស) នាវេលាម៉ោង ០២:០០ រសៀល ថ្ងៃចន្ទ ៦កើត ខែមិគសិរ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៣ នៅសាលប្រជុំធំ កសស៖ លោក ថៃ ឬទ្ធី អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកអាជីវកម្ម លោក ថោង វីរ៉ូ អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុករដ្ឋបាល-គ្រប់គ្រង និងលោក ទី សាគុណ អគ្គនាយករង ទទួលបន្ទុកបច្ចេកទេស តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម លូ គឹមឈន់ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាប្រធានអគ្គនាយក កំពង់ផែស្វយ័តក្រុងព្រះសីហនុ និងថ្នាក់ដឹកនាំ កសស បាន បើកកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារ ស្តីពីការបកស្រាយ គំរូប៉ាន់ស្មានតម្រូវការ និងគំរូស្ថិតិជាមួយវិទ្យាស្ថាន The Overseas Coastal Area Development Institute of Japan

Held a discussion meeting with The Overseas Coastal Area Development Institute of Japan regarding on interpretation of demand
Sihanoukville Autonomous Port (PAS) At 2:00 PM on Monday, 18th December 2023: at the venue of PAS conference Room, Mr. Thay Rithy, Deputy Director-General in charge of Business, Mr. Thong Viro, Deputy Director-General in charge of Administration-Management, and Mr. Ty Sakun, Deputy Director-General in charge of Technical on behalf of His Excellency Lou Kim Chhun, Delegate of the Royal Government of Cambodia in charge as Chairman and CEO of Sihanoukville Autonomous Port and PAS Management Team, held a discussion meeting with The Overseas Coastal Area Development Institute of Japan regarding on interpretation of demand forecasting model and statistical mode